Deti v prírode - ohrozený druh

Od októbra 2017 sa v Tilii venujeme aj najmenším deťom – škôlkarom. V spolupráci s Rodinným centrom Paletka sme v Rajci pripravili krúžok, ktorým chceme motivovať deti a ich rodičov tráviť viac času v prírode a spoznávať svet okolo nás. K enviro – krúžku patrí aj tvorivá práca s deťmi, pri ktorej si spolu s rodičmi vyrobia „pripomienku“ z krúžku na doma. Stretávame sa väčšinou v stredu popoludní. 

A ak sa nám nepodarí zaradiť aj program vonku, rodičia majú veľa inšpirácií ísť s deťmi von a všímať si... včely, netopiere, rôzne tvary a farby listov, ovocné stromy aj spev vtákov. Niekotré krúžkové stretnutia majú "špeciálne vydania" - v jednu stredu nás bolo viac o 4 štvornohých kamarátov – kanisterapeutických psíkov. Mikulášsky termín krúžku zase priniesol darčeky – trochu netradičné. Deti totiž dostali balíčky slnečnicových semiačok určené operencom, a tiež sa naučili, aké vtáky navštevujú kŕmidlá, a čím ich môžeme kŕmiť. 

Do konca roka nás ešte čaká téma Kukučky (kukučka je vtákom roka 2017, tak aby sme to stihli) a predvianočný krúžok. Ten bude určite najvoňavejším stretnutím – sviece z včelieho vosku, medovníky, purpura aj škorica.

A k názvu tohto článku: „Fascinujici vyzkumy z celeho světa nam skladaji obrazek o tom, že všichni lide – a děti předevšim – potřebuji pobyt venku v přirodě pro sve plne fyzicke, duševni i socialni zdravi. Kontakt s přirodou dětem usnadňuje učeni a přispiva k celkovemu rozvoji jejich osobnosti.“ (Petr Daniš, autor knihy Děti venku v přírode: ohrožený druh?) 

Fotografie z krúžku nájdete tu.

A samostatný album má krúžok s psíkmi.